Zbieractwo i kolekcjonerstwo minerałów, skał i skamieniałości to jedna z podstawowych i najstarszych form działalności realizowanej przez członków Towarzystwa od początku jego istnienia. Niektóre Oddziały (Dolnośląski i Sudecki) wraz ze swymi kołami terenowymi powstały przede wszystkim z potrzeby stworzenia organizacyjnej struktury dla uprawiania tej działalności przez hobbystów Wrocławia, Wałbrzycha i innych miejscowości Sudetów – tradycyjnego zagłębia okazów głównie minerałów w Polsce. Można przyjąć, że w każdym stanie liczebności członków Towarzystwa, zawsze ponad połowa z nich związana była i jest ze zbieractwem i kolekcjonerstwem.
Nieodłącznie z tą formą działalności związane jest organizowanie różnego rodzaju i różnej skali wystaw zebranych eksponatów mineralogicznych i paleontologicznych. Do szczególnie atrakcyjnych imprez tego typu należą otwarte dla publiczności spoza Towarzystwa wystawy-giełdy mineralogiczne. Ich inicjatorem i pomysłodawcą w Polsce było Towarzystwo. Przez szereg lat ogólnopolskie wystawy-giełdy organizowane przez Oddziały we Wrocławiu i Wałbrzychu oraz regionalne wystawy-giełdy organizowane przez koła terenowe tych Oddziałów były najważniejszymi imprezami tego typu w Polsce. Następnie, w efekcie przejęcia tej formy działalności przez inne Oddziały, aż w siedmiu z nich (w tym w dwu już nie istniejących – Częstochowskim i Świętokrzyskim w Kielcach) organizowano po kilka rocznie.
Po 1990 r., w wyniku przemian w przepisach gospodarczych kraju z szeregu Oddziałów Towarzystwa organizacja wystaw-giełd wyprowadzona na forum prywatne, czysto komercyjne.
Aktualne informacje (harmonogramy, informacje, zdjęcia okazów) dostępne są pod adresami:
ing.uni.wroc.pl/data/files/druki-i-aktualnosci/
spiriferminerals.com